Uvod Technicke informacie Pneumatiky a ich poškodenie

Moderné pneumatiky sú síce ako High-Tech-Produkty schopné veľmi vysokého zaťaženia, ale zatiaľ nie sú odolné voči poškodeniu zavinenému napr. nesprávnym nájazdom na obrubník. Po takomto poškodení pneumatiky dochádza k nenápadnej strate tlaku vzduchu a k zahrdzaveniu oceľových drôtov v plášti pneumatiky, alebo dokonca k odpadávaniu malých kúskov z profilu pneumatiky. To je mimoriadne nebezpečné, predovšetkým pri vysokej jazdnej rýchlosti.

A práve preto by ste si mali dať tú námahu a z času na čas si dôkladne prezrieť všetky pneumatiky. Podozrivé príznaky sú napr. malé rysy, vypukliny, odpadnuté kúsky profilu, alebo malé ostré kamienky, či iné ostré predmety zapychnuté v profile pneumatiky.

Myslite na to, že pneumatiky majú aj vnútornú stranu, ktorú bez potrebnej techniky ani nie je možné skontrolovať. Veľmi často sa vyskytuje aj nepravidelné opotrebovanie povrchu pneumatiky. To je vždy alarmujúci signál. Problém spočíva často v opotrebovaných tlmičoch, čapoch riadenia, guľovch čapoch, alebo iných častiach riadenia. Ďalším dôvodom môže byť nesprávne vyvážené koleso, alebo dokonca nadmerne opotrebované brzdy. A práve preto je lepšie obrátiť sa na odborníka, ktorý Vám po prevedenej inšpekcii nielen poradí, či je nutné poškodené pneumatiky okamžite vymeniť, ale aj odstráni chybu, ktorá toto poškodenie pneumatiky spôsobila. V opačnom prípade sa môže stať, že sa Vaše práve vymené pneumatiky čoskoro znova zničia.

 
iv>